پرسشنامه تجدید نظر شده الگوهای ارتباطی خانواده

اطلاعات شناسنامه ای پرسشنامه تجدید نظر شده الگوهای ارتباطی خانواده

نام نویسنده:
کوئرنر و فیتزپاتریک
نام لاتین :
RF
سال انتشار:
2004
پرسشنامه تجدید نظر شده الگوهای ارتباطی خانواده

معرفی پرسشنامه تجدید نظر شده الگوهای ارتباطی خانواده :

پرسشنامه تجدید نظر شده الگوهای ارتباطی خانواده(RFCP)در سال 2004 توسط کوئرنر و فیتزپاتریک، ساخته شده و دارای 26 آیتم پنج گزینه ای از کاملا موافقم (نمره پنج) تا کاملا مخالفم(نمره یک)، در زمینه ارتباطات خانوادگی است. این ابزار جهت گیری گفت و شنود و جهت گیری همنوایی خانواده را که به ترتیب 15 گزاره اول و 11 گزاره بعدی را تشکیل می دهند مورد سنجش قرار می دهد. کوئرنر و فیتزپاتریک اعتبار (ضریب آلفای کرونباخ) مقیاس را 89/0 (دامنه 92/0 تا 84/0)برای بعد گفت و شنود و 79/0 (دامنه 84/0 تا 73/0) برای بعد همنوایی گزارش کرد. کوروش نیا برای بعد گفت وشنود آلفای 87/0 و برای بعد همنوایی آلفای 81/0 گزارش داد. همچنین کوئرنر و فیتزپاتریک این پرسشنامه را دارای روایی مطلوب از هر سه دیدگاه محتوایی، ملاکی و سازه می دانند. کوروش نیا با استفاده از روش تحلیل عاملی و همسانی درونی، روایی مطلوبی برای این ابزار گزارش نموده است. ولی ارزش ویژه دو عامل گفت و شنود و همنوایی را در تحلیل عاملی به ترتیب 48/6 و 26/3 گزارش نمود که 43/37% واریانس مقیاس را ارزیابی می نمود. ضریب همبستگی ابعاد با نمره کل نیز به ترتیب 75/0 و 44/0 بودند.

 

منابع:

-Koerner AF, Fitzpatrick MA. Communication in intact families. In A. Vangelisti (Ed.). Handbook of family communication. Mahwah, NJ: Erlbau; 2004.

-Koroshnia M, Latifian M. Investigation the relationship between dimensions of family communication patterns with anxiety and depression of children. J Fam Res. 1386;(10):587-600. [Persian].

 قیمت به تومان:
6,000

اشتراک گذاری این مطلب در شبکه های اجتماعی

نکات قابل توجه:

  • به محض انجام پرداخت موفق، لینک دانلود فایل در اختیار شما قرار می گیرد، ضمن اینکه همزمان، لینک دانلود فایل به طور خودکار به ایمیل شما ارسال می شود. که لازم است برای این امکان، آدرس ایمیل را در محل مربوطه به طور صحیحی وارد نمایید.
  • کیفیت تمامی فایلها تضمین شده است و در صورت وجود نواقص در فایلها مبلغ پرداختی قابل برگشت است. توضیحات و مشخصات فایلهای ذکر شده است.
  • پرداختها از طریق درگاه واسط آرین پال و در محیطی کاملا ایمن انجام می شود و امکان پرداخت با کلیه کارتهای عضو شتاب مقدور می باشد
  • پاسخگویی به سوالات و ابهامات شما در سریعترین زمان ممکن انجام می شود.

فرم ثبت نظرات شما درباره پرسشنامه تجدید نظر شده الگوهای ارتباطی خانواده

نام و نام خانوادگی:
 
شماره همراه:
 
آدرس ایمیل:
   
:نظر شما
 
 

نظرات کاربران:

تاکنون نظری برای این موضوع ثبت نشده است