آزمون تکلیف تصمیم گیری اخلاقی روزانه استارکی- 20 سوالی


آزمون تکلیف تصمیم گیری اخلاقی روزانه استارکی- 20 سوالی استارکیn

تعریف مفهومی آزمون تکلیف تصمیم گیری اخلاقی روزانه استارکی- 20 سوالی

معرفی آزمون تکلیف تصمیم گیری اخلاقی روزانه استارکی- 20 سوالی

اخلاق به عنوان ارزیابی خوب و بد از اعمال یا منش مشخص تعریف می شود که با توجیه مجموعه ای از فضایل بناشده و یک فرهنگ یا خرده فرهنگ آن را الزام آور می داند(هیدت[1]، 2008). تصمیم گیری اخلاقی[2]، موقعیتها و تعارضات اخلاقی در زندگی روزانه افراد را توصیف می کند و این نکته را بررسی می کند که آیا افراد در آن به الزام اخلاقی توجه می کنند یا خیر. تصمیم گیری اخلاقی به تصمیم افراد برای اینکه به کسی کمک کنند یا نکنند، شیء مطلوبی را که قادر به خریدنش نیستند، بدزدند یا ندزدند و غیره اطلاق می شود(گرین[3]، 2011). امروزه کودکان و نوجوانان با چالشهای بیشتری نسبت به گذشته روبرو هستند که پاسخ به این چالشها نیازمند داشتن مهارتهای بررسی، مقایسه و تصمیم گیری هستند(کربز و دنتون[4]، 2005).

کلبرگ با توجه به مفهوم عدالت سه سطح و شش مرحله اخلاقی را مطرح می کند. در سطح پیش قرار دادی، قوانین اخلاقی مطابق با مادیات و فقط به منوظر اجتناب از تنبیه(مرحله اول) و یا دستیابی به پاداش(مرحله دوم) رعایت می شوند. در سطح قراردادی، جهت گیری خودمدارانه جای خود را به جهت گیری دیگرمدارانه می دهد(مرحله سوم) و یا فرد قرادادهای اجتماعی را کورکورانه می پذیرد(مرحله چهارم). در سطح پس قراردادی، اخلاق بر اساس پیمان اجتماعی است که قوانین در آن انعطاف پذیر، مورد قبول اکثریت و نسبی هستند(مرحله پنجم) و یا اخلاق به اوج خود می رسد و افراد بر اساس وجدان خود و اصول جهانی اخلاق اعمال را انجام می دهند(مرحله ششم)(کلبرگ، 1983؛ به نقل از کریمی، 1385).

استارکی[5] و همکاران(2011) مجموعه 20 معما برای اندازه گیری تصمیم گیری اخلاقی طراحی کردند. این معماها، موقعیتها یا تعارضات اخلاقی که مردم عموما در زندگی روزانه با آن روبرو می شوند را توصیف می کنند که در آنها الزام اخلاقی مورد ملاحظه قرار می گیرد یا بر عکس. اجرای آزمون به صورت گروهی صورت می گیرد و برای هر گروه سنی قابل استفاده است. نصف این 20 معما هیجان بالا و نصف دیگر هیجان پایینی ایجاد می کنند. هر کدام از 20 معما، تصمیم گیری نوع دوستانه[6] یا خودخواهانه را به طور متناوب ارائه می دهند. به هر معما با بله و خیر در زمان محدود پاسخ داده میشود. بعد از پاسخ بله و خیر، ازمودنی خود را در موقعیت تصور کرده و هیجان ایجاد شده تصمیم گیری اخلاقی خود را بر روی مقیاس لیکرت چهار امتیازی رتبه بندی می کند(به هیچ وجه 1، تا حدی 2، زیاد 3، خیلی زیاد 4). نمونه ای از معما عبارتند از: شما به مغازه نوشت افزار فروشی می روید که دو دفترچه همرنگ و همشکل دارد که از نظر قیمت متفاوتند. هر دو دفترچه نظر شما را جلب کرده، شما هر دو را بر می دارید، فروشنده متوجه نیست. آیا شما قیمت دفترچه ارزان تر را می پردازید؟

 

تعدادی از نمونه سوالات پرسشنامه :

1- شما به مغازه نوشت افزارفروشی می روید  نوشت افزاری دو دفترچه همرنگ وهمشکل داردکه از نظر قیمت متفاوتند.  هردو دفترچه نظر شما را جلب کرده،شما هردو را بر می دارید،فروشنده متوجه نیست آیا شما قیمت دفترچه ارزان تر را می پردازید؟                                                               

2- مدرسه شما برای دانش آموزان کلاستان کمک هزینه خرید کتاب درنظر می گیرد ولی شما قبلا این کمک را دریافت کرده اید هرچند اسمتان اشتباهی  در لیست افراد دریافت کننده علامت نخورده است ،آیا با این وجود شما از کمک هزینه خرید کتاب استفاده می کنید؟

 

 

مشخصات فایل پرسشنامه:

روایی و پایایی: دارد

تعریف مفهومی: دارد

تعداد کلمات فایل(غیر از پرسشنامه): 1069 کلمه

قالب فایل: Word

منبع: دارد

تعداد سوالات: 20

مولفه ها: دارد

نمره گذاری و تفسیر: دارد

تعداد مقالات همراه : 1

 

[1] - Haidt

[2] - moral decision making

[3] -Greene

[4] - Krebs  & Denton

[5] - Starke

[6] - altruistic

قیمت به تومان:
11,000
اشتراک گذاری این مطلب در شبکه های اجتماعی:

نکات قابل توجه:

  • به محض انجام پرداخت موفق، لینک دانلود فایل در اختیار شما قرار می گیرد.
  • کیفیت تمامی فایلها تضمین شده است و در صورت وجود نواقص در فایلها مبلغ پرداختی قابل برگشت است. توضیحات و مشخصات فایلهای ذکر شده است.
  • پرداختها از طریق درگاه واسط آرین پال و در محیطی کاملا ایمن انجام می شود و امکان پرداخت با کلیه کارتهای عضو شتاب مقدور می باشد
  • پاسخگویی به سوالات و ابهامات شما در سریعترین زمان ممکن انجام می شود.

فرم ثبت نظرات شما درباره آزمون تکلیف تصمیم گیری اخلاقی روزانه استارکی- 20 سوالی

نام و نام خانوادگی:
 
شماره همراه:
 
آدرس ایمیل:
   
نظر شما:
 
کد زیر را وارد کنید:
 

نظرات کاربران: